Nasze spółkiZamknij

Archiwum aktualności

Wielkanoc 2025

Na Wielkanoc zapowiada się dużo ciepła. ☀️

Życzymy Wam, by był to czas sprzyjający spotkaniom rodzinnym w przyjemnej wiosennej aurze. 🐰🐣💙

 


Życzenia świąteczne

Życzymy Wam świąt wypełnionych rodzinnym ciepłem, w gronie najbliższych oraz by nowy rok przyniósł wiele dobrych chwil.
 
Wesołych świąt!


Sezon grzewczy czas start! Jak utrzymać ciepło w mieszkaniu?

Chociaż jesień w tym roku obdarowuje nas słońcem, wieczory i noce są chłodniejsze. Sezon grzewczy już się rozpoczyna, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób utrzymać ciepło w mieszkaniu. A tym samym, jak zmniejszyć rachunki.

Jaka jest najlepsza temperatura?

Odpowiednie ustawienie temperatury jest ważne dla naszego samopoczucia i funkcjonowania. Warto wiedzieć, że o wiele lepiej śpimy w chłodniejszym pomieszczeniu, a dobrze ogrzana łazienka zapobiega gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu szkodliwej dla zdrowia pleśni. Przypominamy, jaka temperatura powinna być w poszczególnych pomieszczeniach, z uwzględnieniem naszego zdrowia, oszczędności i ekologii.

  • Sypialnia: ok. 17-18°C – stopień 2,5 na termostacie
  • Łazienka: ok. 22-24°C – stopień 3,5 do 4 na termostacie
  • Kuchnia: ok. 18°C – stopień 2,5 na termostacie
  • Pokój dzienny: ok. 20°C – stopień 3 na termostacie

Pamiętajmy również, że rozkręcenie termostatu w grzejniku na maksymalną wartość nie spowoduje szybszego nagrzania pomieszczenia. Proces ten przebiegać będzie w tym samym tempie, a dodatkowo zostanie osiągnięta wyższa temperatura od oczekiwanej.

W czasie dłuższej nieobecności w mieszkaniu zmniejszmy temperaturę do 16°C. To wartość, dzięki której pomieszczenia się nie wyziębią, a po powrocie będziemy mogli w szybkim czasie ogrzać je do właściwych temperatur. Nie zapłacimy również wyższego rachunku za ogrzewanie mieszkania, w którym nikt nie przebywapodpowiada Jolanta Suława Prezes DZT Service w Świebodzicach.

By ciepło nie uciekło

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mieszkanie jest przygotowane na sezon jesienno-zimowy, warto zwrócić uwagę na szczegóły, które pomogą zachować ciepło w mieszkaniu.

  • W pierwszej kolejności sprawdźmy szczelność okien i drzwi – małe szczeliny mogą powodować przeciągi w mieszkaniu, a co z tym się wiąże – wyższe rachunki za ogrzewanie.
  • Warto też zamknąć drzwi do pomieszczeń rzadziej używanych, by lepiej wykorzystać wyższą temperaturę tam, gdzie przebywamy dłużej.
  • Nie zasłaniajmy kaloryferów meblami i zasłonami, dzięki temu ciepło będzie swobodnie rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu.
  • Pamiętajmy, że nie należy też suszyć ubrań na grzejnikach, zakłóca to obieg podgrzanego powietrza.
  • Ważne jest, by regularnie sprawdzać kaloryfery, czy nie należy ich odpowietrzyć.
  • Warto zastosować ekrany zagrzejnikowe, które odbijają ciepło i kierują je do wewnątrz, a to zmniejsza jego utratę przez ściany budynku nawet o 5%!
  • Wieczorami zasłońmy okna, by zapobiec utracie ciepła przez szyby, natomiast w ciągu dnia odsłaniajmy – promienie słońca mogą dogrzać mieszkanie.
  • Istotne jest, by sprawdzić, czy w pomieszczeniach wspólnych – klatki schodowe, piwnice, suszarnie – okna nie są niepotrzebnie otwarte. Wyziębienie tych części budynku przekłada się również na utrzymanie ciepła w mieszkaniach.

Infografika do pobrania – kliknij

A co z wietrzeniem?

Oczywiście trzeba wietrzyć, by wymienić powietrze w pomieszczeniu na świeże. Robimy to krótko, ale intensywnie. Należy jednak na ten czas wyłączyć ogrzewanie, dzięki temu wietrzenie przebiegnie bez nadmiernej utraty ciepła.

Zachęcamy do troski o to, by ciepłe powietrze zostało w mieszkaniach i domach na dłużej! Mamy nadzieję, że opisane reguły będą pomocne, a rachunki za ogrzewane mniejsze. Co więcej, dobre gospodarowanie ciepłem to oszczędność wykorzystanych surowców i mniejsza emisja CO2.


Życzenia wielkanocne 2024


Jakim powietrzem oddychamy w Świebodzicach – porównanie sezonów grzewczych

Za nami najzimniejsze miesiące, to już półmetek sezonu grzewczego. Jakim powietrzem oddychaliśmy? Czy jest lepiej niż w zeszłym roku?

Było na zielono

Od wielu lat w Polsce toczymy walkę o czyste powietrze. W styczniu 2021 roku Wrocław znalazł się na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych dużych miast w Europie. W Świebodzicach, na szczęście, nie jest aż tak źle, a jak pokazują dane z czujnika z roku na rok sytuacja powoli się poprawia.

Jesień w tym sezonie była dość ciepła, dlatego stan powietrza był dobry, a momentami bardzo dobry. Przełom listopada i grudnia przyniósł mróz i śnieg. Temperatura utrzymywała się między -4 a 0 stopni. Mimo ochłodzenia stan powietrza był dobry (najgorszy odnotowany jednego dnia – umiarkowany). Gorsze wyniki pojawiały się dopiero w styczniu, gdy słupki rtęci wskazywały od -6 do nawet -11 stopni Celsjusza, a pogoda była bezwietrzna. Z dobrych wieści był to tylko jeden dzień „na czerwono” – 10 stycznia. Mróz i wyższe ciśnienie atmosferyczne (powyżej 1000 hPa) spowodowało nagromadzenie się zanieczyszczeń. Do połowy lutego jakość powietrza była dobra.

Warto również zwrócić uwagę na to, że stan powietrza zazwyczaj ulega pogorszeniu wieczorami, kiedy to rozpalane są domowe paleniska. Przestarzałe piece, złej jakości węgiel czy po prostu palone śmieci – to przyczyny smogu. Kto z nas nie kojarzy wieczorów z dymem unoszącym się z kominów i powietrzem, którym trudno oddychać?

Jak było rok temu?

Dni z gorszą jakością powietrza w sezonie grzewczym 2022/2023 było o wiele więcej. Co prawda rzadziej niż w latach wcześniejszych, a stan powietrza był zazwyczaj dostateczny. Temperatura w tych dniach była dodatnia, natomiast bezwietrzna pogoda powodowała nagromadzenie się zanieczyszczeń.

To, co odróżnia tegoroczny sezon grzewczy od poprzedniego, to pojedyncze dni gorszej jakości powietrza w przeciągu całego okresu. W zeszłym roku seria „czerwonych i żółtych dni” powtarzała się każdego miesiąca.

Mróz, czyli smog?

Nie zawsze tak jest. Należy być szczególnie uważnym w dni, kiedy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie i nie ma wiatru. Wówczas szkodliwe cząsteczki nie unoszą się, a opadają. Przez to, że utrzymują się blisko ziemi jesteśmy narażeni na ich wdychanie. Kolejnymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu smogu jest gęsta zabudowa i położenie w kotlinach. W Świebodzicach, podobnie jak w wielu miastach w Polsce, problemem są piece węglowe nadal obecne w wielu domostwach. Na szczęście uchwała antysmogowa dla województwa dolnośląskiego nakazuje wymianę do końca czerwca tego roku pieców (tzw. kopciuchów) na paliwo stałe, które nie spełniają minimum 3 klasy.

Pomimo lepszych wyników nadal nie jesteśmy wolni od smogu i musimy pamiętać o tym, by przed dłuższym spacerem sprawdzić nie tylko jaka jest temperatura za oknem, ale i stan powietrza. Jest to możliwe dzięki czujnikowi, umieszczonemu w centrum Świebodzic – Postanowiliśmy zamontować urządzenie mierzące jakość powietrza, w tym stężenie cząstek PM 2.5 oraz PM 10. Dzięki temu już od kilku lat mieszkańcy mogą zawsze przed wyjściem z domu upewnić się, czy jest to dobry moment na spacer – mówi Jolanta Suława Prezes Grupy DZT, która sponsoruje działanie czujnika.


Wesołych Świąt


Życzenia wielkanocne 2023

Wesołego Alleluja!


Osobowość roku 2022

Mamy ogromną przyjemność poinformować o nominacji Prezes Grupy DZT Jolanty Suławy do tytułu „Osobowość roku 2022”.

Kapituła Gazety Wrocławskiej w szczególności zwróciła uwagę i doceniła nasze działania w obrębie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i prosimy o głosy! Kliknij i zagłosuj!


Wesołych Świąt

Niech w te Święta Bożego Narodzenia otoczy nas radość wspólnego świętowania, życzliwość i wzajemne ciepło.

Dobrych Świąt życzy Grupa DZT


Życzenia wielkanocne

Życzymy dobrej Wielkanocy, pełnej wiosennego ciepła! Grupa DZT

 


Starsze aktualności »