Chociaż jesień w tym roku obdarowuje nas słońcem, wieczory i noce są chłodniejsze. Sezon grzewczy już się rozpoczyna, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób utrzymać ciepło w mieszkaniu. A tym samym, jak zmniejszyć rachunki.
Jaka jest najlepsza temperatura?
Odpowiednie ustawienie temperatury jest ważne dla naszego samopoczucia i funkcjonowania. Warto wiedzieć, że o wiele lepiej śpimy w chłodniejszym pomieszczeniu, a dobrze ogrzana łazienka zapobiega gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu szkodliwej dla zdrowia pleśni. Przypominamy, jaka temperatura powinna być w poszczególnych pomieszczeniach, z uwzględnieniem naszego zdrowia, oszczędności i ekologii.
- Sypialnia: ok. 17-18°C – stopień 2,5 na termostacie
- Łazienka: ok. 22-24°C – stopień 3,5 do 4 na termostacie
- Kuchnia: ok. 18°C – stopień 2,5 na termostacie
- Pokój dzienny: ok. 20°C – stopień 3 na termostacie
Pamiętajmy również, że rozkręcenie termostatu w grzejniku na maksymalną wartość nie spowoduje szybszego nagrzania pomieszczenia. Proces ten przebiegać będzie w tym samym tempie, a dodatkowo zostanie osiągnięta wyższa temperatura od oczekiwanej.
– W czasie dłuższej nieobecności w mieszkaniu zmniejszmy temperaturę do 16°C. To wartość, dzięki której pomieszczenia się nie wyziębią, a po powrocie będziemy mogli w szybkim czasie ogrzać je do właściwych temperatur. Nie zapłacimy również wyższego rachunku za ogrzewanie mieszkania, w którym nikt nie przebywa – podpowiada Jolanta Suława Prezes DZT Service w Świebodzicach.
By ciepło nie uciekło
Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mieszkanie jest przygotowane na sezon jesienno-zimowy, warto zwrócić uwagę na szczegóły, które pomogą zachować ciepło w mieszkaniu.
- W pierwszej kolejności sprawdźmy szczelność okien i drzwi – małe szczeliny mogą powodować przeciągi w mieszkaniu, a co z tym się wiąże – wyższe rachunki za ogrzewanie.
- Warto też zamknąć drzwi do pomieszczeń rzadziej używanych, by lepiej wykorzystać wyższą temperaturę tam, gdzie przebywamy dłużej.
- Nie zasłaniajmy kaloryferów meblami i zasłonami, dzięki temu ciepło będzie swobodnie rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu.
- Pamiętajmy, że nie należy też suszyć ubrań na grzejnikach, zakłóca to obieg podgrzanego powietrza.
- Ważne jest, by regularnie sprawdzać kaloryfery, czy nie należy ich odpowietrzyć.
- Warto zastosować ekrany zagrzejnikowe, które odbijają ciepło i kierują je do wewnątrz, a to zmniejsza jego utratę przez ściany budynku nawet o 5%!
- Wieczorami zasłońmy okna, by zapobiec utracie ciepła przez szyby, natomiast w ciągu dnia odsłaniajmy – promienie słońca mogą dogrzać mieszkanie.
- Istotne jest, by sprawdzić, czy w pomieszczeniach wspólnych – klatki schodowe, piwnice, suszarnie – okna nie są niepotrzebnie otwarte. Wyziębienie tych części budynku przekłada się również na utrzymanie ciepła w mieszkaniach.
Infografika do pobrania – kliknij
A co z wietrzeniem?
Oczywiście trzeba wietrzyć, by wymienić powietrze w pomieszczeniu na świeże. Robimy to krótko, ale intensywnie. Należy jednak na ten czas wyłączyć ogrzewanie, dzięki temu wietrzenie przebiegnie bez nadmiernej utraty ciepła.
Zachęcamy do troski o to, by ciepłe powietrze zostało w mieszkaniach i domach na dłużej! Mamy nadzieję, że opisane reguły będą pomocne, a rachunki za ogrzewane mniejsze. Co więcej, dobre gospodarowanie ciepłem to oszczędność wykorzystanych surowców i mniejsza emisja CO2.